Mammografia
Usługi bezpłatne
Badanie piersi
„OPTI-MED” Sp. z o.o. realizuje bezpłatny program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badania w ramach Programu Profilaktyki raka piersi wykonuje się zgodnie z kryteriami:
1) co 24 miesiące u kobiet w wieku od 45 do 74 lat;
2) co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT);
3) co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.
Z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać Panie, które:
- Objęte są „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” na etapie „Nadzór i badania diagnostyczne” realizowaną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
- Objęte są „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi” realizowaną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego lub rehabilitacji leczniczej.”
W celu zapewnienia wysokiej jakości świadczeń nasza pracownia wyposażona jest w pełni cyfrowy mammograf.
Badania wykonane w systemie cyfrowym posiadają wysoką jakość oraz w sposób istotny obniżają dawkę promieniowania, jaką Pacjentka otrzymuje w trakcie badania. Badanie są zapisywane na płytce CD/DVD lub dodatkowo na kliszy oraz są archiwizowane w systemie informatycznym RIS/PACS. W Pracowni radiologicznej jest wdrożony system kontroli jakości badań mammograficznych.
Co to jest mammografia?
Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.
W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.
Profilaktyka raka piersi
Z przeprowadzonych badań wynika, iż rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet i wynosi on około 20% z wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce. Największe ryzyko zachorowania występuje po 50 roku życia.
Dlatego ważne jest, aby wykonywać okresowo profilaktyczne badania mammograficzne, gdyż pozwalają one na wczesne wykrycie raka piersi, co jest szansą na wyleczenie się z tej groźnej choroby.
Należy pamiętać, iż do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi poza okresowymi badaniami obrazowymi (USG piersi oraz mammografia) należy samobadanie piersi. Samobadanie piersi polega na starannym, według określonego schematu, oglądaniu własnych piersi, a także badaniu ich uciskiem własnych palców. Oczywiście jest to metoda mniej dokładna niż rentgenowska mammografia. Jednak gdy badanie wykonuje się regularnie w krótkich odstępach czasu (raz w miesiącu), pozwala to kobiecie na poznanie budowy własnych piersi i wykrycie stosunkowo niewielkich nieprawidłowości.
Samobadanie piersi powinno być wykonywane zgodnie z poniższym schematem:
- kobiety w wieku do 20 roku życia: samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok
- kobiety w wieku 20-40 lat – samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok
- kobiety w wieku 40-50 lat – samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok; mammografia co 1-2 lata
- kobiety powyżej 50 roku życia – samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok; mammografia co rok.
Poniżej przedstawiamy obrazową instrukcję jak wykonać samobadanie:
Każde samobadanie piersi składa się z trzech etapów:
Przed lustrem
Pod prysznicem
W pozycji leżącej (np. po kąpieli)
Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:
- czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
- czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
- czy nie marszczy się lub nie jest napięta
Umieść ręce na biodrach i przyjrzyj się:
- czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
- czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
- czy nie marszczy się lub nie jest napięta
Ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Te same czynności powtórz dla drugiej piersi.
Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką.
Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Pamiętaj, aby badanie powróżyć dla drugiej pachy.
Powinno ono być wykonywane zawsze pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu u kobiet miesiączkujących. Kobiety po menopauzie powinny wybrać na badanie stały dzień w miesiącu np. 1-szą sobotę miesiąca.
Pamiętaj, że:
- nie badasz się po to, by wykryć guza, lecz aby upewnić się, że go nie ma
- najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji, a po menopauzie raz w miesiącu np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca
- gdy zauważysz coś niepokojącego, idź do lekarza, nie zwlekaj!
- nie wyciągaj pochopnych wniosków – nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy guzek należy skontrolować
- piersi trzeba obserwować i kontrolować
- mimo całej staranności i systematyczności nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli piersi u lekarza – wizyta u ginekologa, internisty itp.
Proszę nie czekać aż będzie za późno, proszę zadbać o swoje zdrowie i zgłosić się na bezpłatne badanie profilaktyczne!
„OPTI-MED” Sp z o.o.
ul. 29 Listopada 14 D,
33-300 Nowy Sącz
Pracownia czynna od poniedziałku do czwartku: 08:00 – 18:00, piątek: 08:00 – 14:00
Rejestracja osobista lub telefoniczna: +48 18 441 51 20 oraz +48 18 440 74 79
E-REJESTRACJA: