Strona Główna Mapa strony Kontakt
  Strona główna USŁUGI BEZPŁATNE Mammografia
A A A
1
0
[2019-02-03]
Szanowni Państwo, w związku z awarią u operatora T-mobile może wystąpić problem z kontaktem telefonicznym z naszą przychodnią
[2018-09-28]
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że od dnia 27 września osoby dzwoniące z sieci Play mogą mieć problem z dodzwonieniem się do naszej przychodni z przyczyn niezależnych od nas.
[2018-09-05]
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniach 1-31 październik 2018 ulegną zmianie godziny przyjęć lek. Agnieszki Mirek-Zagaty: poniedziałek w godz. 8 -15 ambulatorium, wizyty domowe 15-16 wtorek 10:25 wizyty domowe, 12-18 ambulatorium środa, czwartek bez zmian piątek 8-14 ambulatorium, 14 - 15:35 wizyty domowe
0 1 2
Mammografia
 

Pracownia Radiologiczna
ul. 29 Listopada 14 d,
33-300 Nowy Sącz

czynna od poniedziałku do piątku: 8 – 18,

rejestracja osobista lub telefoniczna: 18 440 74 79, 18 441 51 20


W celu zapewnienia wysokiej jakości świadczeń nasza pracownia wyposażona jest w nowy, w pełni cyfrowy aparat Senographe Essential firmy General Electric z opcją tomosyntezy, dzięki której Nasz ośrodek może zaoferować Państwu jako pierwszy w województwie małopolskim oraz jeden z kilku w Polsce  możliwość wykonania badania piersi w technologi trójwymiarowej - 3D. Badania wykonane w tym systemie posiadają wysoką jakość oraz w sposób istotny obniżają dawkę promieniowania jaką Pacjentka otrzymuje w trakcie badania. Badanie są zapisywane na płytce CD/DVD lub dodatkowo na kliszy oraz archiwizowane w systemie informatycznym RIS/PACS. W Pracowni radiologicznej jest wdrożony system kontroli jakości badań mammograficznych. Badania mammograficzne oceniane są przez doświadczonych lekarzy radiologów na specjalnej stacji opisowej wyposażonej w 5 - mega pikselowe monitory firmy EIZO oraz specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne. Zdjęcia mogą być wydrukowane na kliszy na życzenie Pacjentki za dodatkową opłatą.

W pracowni realizowany jest bezpłatny  program profilaktyki raka piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Programem Profilaktyki raka piersi objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Programem natomiast nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe, ponieważ one pozostają w kontroli i leczeniu w przychodniach specjalistycznych (Onkologiczne, chirurgiczne).

 • Rejestracja telefoniczna: 18 440 74 79, 18 441 51 20 lub osobista

 

 

Co to jest mammografia?

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym etapie.

W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.

 Profilaktyka raka piersi

Z przeprowadzonych badań wynika iż rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet i wynosi on około 20% z wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce. Największe ryzyko zachorowania występuje po 50 roku życia.

Dlatego ważne jest aby wykonywać okresowo profilaktyczne badania mammograficzne, gdyż pozwalają one na wczesne wykrycie raka piersi co jest szansą na wyleczenie się z tej groźnej choroby.

Należy pamiętać, iż do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi poza okresowymi badaniami obrazowymi (USG piersi oraz mammografia) należy samobadanie piersi. Samobadanie piersi polega na starannym, według określonego schematu, oglądaniu własnych piersi a także badaniu ich uciskiem własnych palców. Oczywiście jest to metoda mniej dokładna niż rentgenowska mammografia. Jednak gdy badanie wykonuje się regularnie w krótkich odstępach czasu (raz w miesiącu), pozwala to kobiecie na poznanie budowy własnych piersi i wykrycie stosunkowo niewielkich nieprawidłowości.

Samobadanie piersi powinno być wykonywane zgodnie z poniższym schematem:

 

 • kobiety w wieku do 20 roku życia: samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok
 • kobiety w wieku 20-40 lat - samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok
 • kobiety w wieku 40-50 lat - samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok; mammografia co 1-2 lata
 • kobiety powyżej 50 roku życia - samobadanie piersi co miesiąc; badanie piersi przez lekarza co rok; mammografia co rok.Poniżej przedstawiamy obrazową instrukcję jak wykonać samobadanie:

Każde samobadanie piersi składa się z trzech etapów:

 1. Przed lustrem
 2. Pod prysznicem
 3. W pozycji leżącej (np. po kąpieli) 
Przed lustrem
Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:
 • czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
 • czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
 • czy nie marszczy się lub nie jest napięta
Umieść ręce na biodrach i przyjrzyj się:
 • czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
 • czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
 • czy nie marszczy się lub nie jest napięta
Ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.
Pod prysznicem
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Te same czynności powtórz dla drugiej piersi.
Po kąpieli, czyli leżąc wygodnie na łóżku
Wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką.
Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Pamiętaj, aby badanie powróżyć dla drugiej pachy.


Powinno ono być wykonywane zawsze pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu u kobiet miesiączkujących. Kobiety po menopauzie powinny wybrać na badanie stały dzień w miesiącu np. 1-szą sobotę miesiąca.


Pamiętaj, że:

 • nie badasz się po to by wykryć guza, lecz aby upewnić się, że go nie ma

 • najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji, a po menopauzie raz w miesiącu np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca

 • gdy zauważysz coś niepokojącego idź do lekarza, nie zwlekaj!

 • nie wyciągaj pochopnych wniosków - nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy guzek należy skontrolować

 • piersi trzeba obserwować i kontrolować

 • mimo całej staranności i systematyczności nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli piersi u lekarza - wizyta u ginekologa, internisty itp.

Proszę nie czekać aż będzie za późno, proszę zadbać o swoje zdrowie i zgłosić się na bezpłatne badanie profilaktyczne!

 
 

 

 

"Unowocześnienie procesu świadczenia usług medycznych firmy OPTI-MED poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


 

» Wskazania do badania
Tresc - Wskazania do badania
» Przebieg badania
Tresc - Przebieg badania
» Forma wyniku
Tresc - Forma wyniku

 
 
  "OPTI-MED" Sp. z o.o. - Przychodnia Nowy Sącz, Przychodnia zdrowia w Nowym Sączu
MENU:   Strona Główna O przychodni Nasza Oferta Kadra Galeria Lokalizacja Kontakt
 
 
  Copyright Opti-Med. All rights reserved projektowanie stron www iPolska.com.pl